• cz

Počasí dnes:

29. 2. 2024

obl

Bude polojasno až oblačno. Denní teploty 11 až 15°C. Noční teploty 7 až 3°C.

Přehrát/ZastavitDalší

Dnes je čtvrtek, 29. 2. 2024, 10:22:09

Informace MŠ k přihláškám na střední školy

Typ: ostatní
Od 1. února 2024 spouští MŠ nový elektronický systém DiPSY, který umožní uchazečům se rychle a jednoduše přihlásit na střední školy zcela on-line.

Na webovém portálu www.prihlaskynastredni.cz naleznete veškeré podrobnosti týkající se nových pravidel a přihlášek, včetně vzorů a video návodů i často kladených otázek. Rovněž jsme zřídili e-mailovou poradnu prihlaskynastredni@msmt.cz a v únoru bude rodičům v systému www.DiPSY.cz k dispozici i infolinka, kde jim operátoři v případě nesnází odpoví na otázky či pomohou s vyplněním přihlášky na dálku.

Stručně shrnuji zásadní změny:
• uchazeči si mohou letos vybrat až tři středoškolské obory (dosud to byly pouze dva)
• na přihlášce je třeba seřadit obory dle priority uchazeče
• přihlášku je možné podat plně elektronicky, výpisem ze systému nebo klasicky papírově • termín pro podání přihlášky v prvním kole je od 1. do 20. února – konkrétní den podání v rámci této lhůty nerozhoduje (doporučujeme vyhnout se podání v prvních a posledních dnech)
• zrušili jsme zápisové lístky – nově uchazeče na školy rozřadí podle výsledků a priorit optimalizovaný algoritmus
• všichni uchazeči, kteří se přihlásí alespoň na jeden maturitní obor, mají na jednotné přijímací zkoušky dva pokusy

• jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se nově konají v pátek a v pondělí, aby děti mohly pro svou přípravu či odpočinek využít víkendu
• druhé kolo se nově koná jednotně, podle stejných pravidel jako kolo první, započítávají se výsledky z jednotných přijímacích zkoušek konaných v prvním kole
• případná třetí a další kola jsou již v kompetenci ředitelů příslušných středních škol

Podrobné informace naleznete na www.prihlaskynastredni.cz. Doporučujeme zejména:
• Leták pro rodiče
• Přijímací řízení krok za krokem
• Video návod na vyplnění elektronické přihlášky zákonným zástupcem
• Video vysvětlující algoritmus přijetí uchazečů na školy

Zavádění nového systému je vždy provázeno počátečními nedostatky, které je potřeba v průběhu času vyladit. Udělali jsme vše proto, aby byl systém od 1. února plně funkční, a věříme, že i přes možné počáteční obavy přinese elektronizované pojetí přijímacího řízení zlepšení a zjednodušení celého procesu a zejména pak méně stresu pro děti i rodiče při přihlašování na střední školy. Díky spolupráci s Vámi a řediteli základních i středních škol zajisté zvládnou školy i uchazeči tuto změnu hladce, nebo jen s minimálními nesnázemi. Prosím, pokud se na Vás někteří rodiče obrátí, že potřebují s vyplněním pomoci, nemají doma internet či tiskárnu, odkažte je na služby či organizace u Vás v obci či městě, kde by jim mohli pomoci.

Děkujeme za Vaši spolupráci a přejeme uchazečům o středoškolské studium z Vaší obce mnoho úspěchů u přijímacích zkoušek!

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Karmelitská 529/5, Malá Strana, 118 12 Praha 1

Vytvořeno: 30. 1. 2024
Poslední aktualizace: 30. 1. 2024 15:24