Obracíme se na Vás s žádostí o hlášení nálezu nemocných, umírajících, zraněných nebo uhynulých volně žijících ptáků místně příslušně krajské veterinární správě. Zejména je nutné zaměřit se na cílové druhy volně žijících ptáků v příloze č. 2, kteří jsou považováni jako rizikové druhy na základě vědeckých poznatků European Food Safety Authority (EFSA) a jsou epizootologicky cenné pro vyšetřování v rámci surveillance.
Existuje významné riziko zanesení viru do chovů drůbeže v České republice prostřednictvím migrujících volně žijících ptáků, kteří jsou považováni za hlavní rezervoár viru HPAI. V chovech drůbeže nákaza způsobuje rozsáhlé úhyny a existuje riziko ohrožení člověka, jelikož onemocnění patří mezi nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Viry aviární influenzy navíc rozšířily svůj hostitelský rozsah a infikovaly dříve nezasažené druhy.
Od konce března 2024 je virus HPAI zjišťován u dojnic v USA. Aktuální informace o ohniscích ptačí chřipky v České republice i v zahraničí naleznete na webových stránkách Státní veterinární správy Ptačí chřipka – aviární influenza – Státní veterinární správa.
V souladu s evropskou legislativou byla zavedena na území České republiky surveillance u volně žijících ptáků, kdy se odebírají vzorky od nemocných, umírajících, zraněných nebo uhynulých volně žijících ptáků. Cílem tohoto sledování je získat informace o cirkulaci viru ptačí chřipky na našem území. Na základě informací získaných z těchto sledování se provádí analýza rizika a přijímají se preventivní opatření k ochraně chovů drůbeže.
Aby byla zajištěna funkčnost tohoto systému, je pro zajištění surveillance u volně žijících ptáků nezbytná spolupráce veterinární správy s mysliveckými sdruženími, ornitology, organizacemi pro sledování a kroužkování volně žijících ptáků, ochránci přírody, záchrannými stanicemi, hasiči, policií a obcemi.